Jak wybrać idealnego filmowca na swój ślub?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele planowania czeka Parę Młodą, która chce zorganizować swój wymarzony ślub. Jedną z istotniejszych kwestii jest wybór ludzi, którzy stworzą film z tego szczególnego wydarzenia. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian i pozwoliły na nowo odrodzić się filmom ślubnym, na które decyduje się coraz więcej par. Bardzo ważne jest aby znaleźć filmowców, których wyróżnia profesjonalizm i wyczucie. Na co zwracać szczególną uwagę?

I. POTRAKTUJCIE TEN WYBÓR TAK SAMO POWAŻNIE JAK WYBÓR FOTOGRAFA

Niestety nadal wybór filmowców, a czasem i sama decyzja o filmie jest czymś drugorzędnym w stosunku do fotografii (zdarza się, że punkt ten znajduje się na samym końcu organizacyjnej listy, a poszukiwania rozpoczynają się na ostatnią chwilę). Jest to spowodowane raczej negatywną opinią, jaką przypisywano przez wiele lat takim materiałom oraz ograniczeniami budżetowymi. Pamiętajcie jednak, że najlepsi w branży mają rezerwowane terminy z dużym wyprzedzeniem, dlatego zastanówcie się dobrze nad własnym wyborem i nie odkładajcie tej decyzji w nieskończoność.

 II. ZAUFANIE I KOMUNIKACJA

Powinniście naprawdę lubić i podziwiać pracę swoich przyszłych filmowców. Bardzo ważne jest również, aby poznać ich osobowości. Muszą wzbudzać wasze zaufanie i poczucie komfortu – w końcu będą towarzyszyć wam i najbliższym podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w waszym życiu. Zwróćcie uwagę na przebieg komunikacji. Każdy wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie przy kontakcie mailowym lub telefonicznym. Ważne jest przy tym, abyście również podeszli do omawiania kluczowych  kwestii z otwartością i spróbowali opowiedzieć o sobie jak najwięcej lub podzielić się swoją historią. To pozwoli lepiej poznać was osobie, która ma stworzyć bardzo osobistą pamiątkę na lata.  

III. POROZMAWIAJCIE O SPÓJNYCH OCZEKIWANIACH

Istotną kwestią jest ustalenie własnych oczekiwań dotyczących charakteru i długości materiału. Czy preferujecie styl bardziej reportażowy i dłuższy, który przeprowadza chronologicznie przez wszystkie wydarzenia, a osoba filmująca ma jedynie rejestrować to, co się dzieje? Oczekujecie dynamicznego teledysku pod wybrane przez Was piosenki? Czy może wolicie stworzyć coś, co opowiada więcej o Was, Waszej historii i wymaga większego zaangażowania od Was, jak i twórców? Musicie zorientować się w stylu, który reprezentuje Wasz filmowiec i być pewnymi, że dobrze się z nim czujecie. Obejrzyjcie przykładowe prace w portfolio i zorientujcie się jakie podejście ma wybrana przez Was osoba. 

IV. CENA USŁUGI I JEJ ZAKRES

Upewnijcie się co wchodzi w skład pakietów i przedstawionej oferty. Niejednokrotnie cena wydaje się być bardzo atrakcyjna, jednak przeważnie doliczyć należy dodatkowo noclegi, koszty dojazdu, użycie drona itd. Niestety nadal niewiele osób przedstawia całościową kwotę z wliczonymi już kosztami i z ewentualnymi opcjami dodatkowymi, rozbijając ofertę na wiele drobnych elementów. Dopytujcie, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, a jeżeli po spotkaniu lub rozmowie telefonicznej nadal nie jesteście pewni co dokładnie wchodzi w cenę Waszego pakietu, poproście o podsumowującego maila. Pamiętajcie również o tym, że produkcja profesjonalnego materiału filmowego kosztuje przeważnie dużo pracy i zaangażowania ze strony twórców. W odróżnieniu od fotografów, osoby zajmujące się filmem potrzebują dodatkowego sprzętu, który między innymi umożliwi im nagranie dobrego audio czy stabilizację obrazu. Muszą nie tylko znaleźć dobry kadr, ale również przemyśleć ruch kamery, a postprodukcja to, poza wyborem najlepszych ujęć i edycją kolorystyczną, także wyszukanie odpowiedniej muzyki, zbudowanie ścieżki dźwiękowej i całej historii.

Related Posts